mehmetakarsu

Maltepespor Şirketleşiyor

Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maltepespor Kulübü Başkanlığına seçilen Mehmet Akarsu basın mensupları ile bir araya geldi. Başkan Akarsu önemli projelere imza atacağını ifade etti.

EN BÜYÜK HEDEFİM MALTEPESPOR’U A.Ş YAPMAK
Maltepespor Başkanı Mehmet Akarsu “En büyük hedeflerinin Maltepespor Kulübünü dernek statüsünden çıkararak AŞ. yapmak olduğunu ifade etti. Akarsu “Başkan seçildiği günden itibaren geriye dönük tüm işlemler için bağımsız bir denetçiye kulübü denetlettireceklerini belirten Akarsu, böylelikle Maltepesporun eğer varsa kâğıt üzerinde yapılmış olan borçlarında durumunu görebileceklerini” ifade etti.

Başkan Akarsu’ya göre dernek statüsündeki kulübün şirketleşmesi 2 temel konuda avantaj sağlayacak. Ekonomik ve Yapısal avantaj sağlayacağını ifade eden Akarsu, Maltepespor’a sağlayacağı avantajları şu şekilde ifade etti.

Ekonomik Avantaj

Anonim şirket yapılanması ile elde edilecek imkânda yatırım ve finansman kolaylığı vardır. Dernek yapısından farklı olarak, anonim şirket kar elde etme amaçlı bir yapılanma olduğundan yatırım yapma ve yatırımlarını finanse edebilme olanağına sahiptir. Dernek yapısından şirket yapısına geçen kulüp, çeşitlendirdiği gelirlerini, belirli bir süre için, futbol dışında da yatırım olarak değerlendirerek futbola daha büyük bir finansman sağalama yoluna gidebilme imkânına sahip olacak.

Yapısal Avantajlar

Tüzük ile yönetilen derneklerin yönetsel mekanizmaları da Dernekler Kanunu’nda ve tüzüğünde yer aldığı şekilde yapılanmaktadır. Bu yönetsel mekanizmaların daha hızlı ve verimli çalışması da şirketleşmenin sağladığı en büyük avantajlardan biridir. Dernekler Kanunu kapsamından çıkıp Ticaret Kanunu kapsamına giren, tüzük düzenlenmesinden ayrılan ve esas sözleşme ve sözleşmeler vasıtasıyla yönetilmeye başlayan futbol kulübünün karar alma mekanizmaları hızlanmış ve verimliliği artmış olacaktır.

Yorumlar kapalı.