hes_uygulama

Maltepe’de Kamu Binalarına Girişlerde HES Kodu uygulaması başladı

Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarına, Hayat Eve Sığar (HES) koduyla giriş uygulamasına bugün başlandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge sonrası İstanbul’da bugünden itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşlarında HES kodu zorunlu hale getirildi. Artık işlemler HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasıyla yapılıyor. Vatandaşlar HES kodu sorgulandıktan sonra binaya giriş yapabiliyor.

Bugün hayata geçen uygulamayla birlikte Maltepe Kaymakamlığına gelen vatandaşlar, HES kodu uygulamasıyla binaya giriş yapabildi. Uygulamayı kullanmayı bilmeyen vatandaşlara görevliler yardımcı oldu.

Kaymakamlık binası girişinde görevliler tarafından karşılanan vatandaşların Hayat Eve Sığar uygulamasından, SMS veya E Devlet üzerinden edindikleri HES kodu sorgulanıyor. HES kodu sorgulaması yapılan ve risk taşımadığı tespit edilen kişiler, x-ray cihazından geçtikten sonra işlem yapacakları birime gidiyor. Ayrıca HES kodu olmayanlar veya alamayan vatandaşlar ise İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Kaymakamlığımız tarafından kullanılan İl Salgın Denetim Merkezi(İSDEM) yazılımı ile TC numaraları sorgulanarak içeri alınıyor.

Kaymakam Dallı, Binaya HES Koduyla girdi

Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı’da tüm personel ve vatandaşlar gibi HES kodu sorgulaması yaptırarak binaya girişini yaparken, tüm vatandaşların HES kodu alarak girişlerini yapmalarını istirham etti.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NEDİR?

Hayat Eve Sığar, Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşları koronavirüs konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalıkla ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilen mobil uygulamadır.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İLE HES KODU ALMA

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ‘HES Kodu İşlemleri’ bölümüne girilir ‘HES Kodu Oluştur’ butonuna tıklandıktan sonra kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

SMS İLE HES KODU ALMA

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla kimlik numarası, kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023’e SMS gönderiliyor.

E-DEVLET UYGULAMASI ÜZERİNDEN HES KODU ALMA

HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alınıyor.

Yorumlar kapalı.