okul_oncesi_egitimi2

Maltepe’de 5 yaş okullaşma oranında büyük artış

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe genelinde 5 yaşına gelen çocukların eğitim-öğretim hayatına başlaması için kampanya başlattı. Bu kapsamda bünyesinde komisyon kurarak muhtarları da sürece dâhil eden müdürlüğün çalışmaları sonucunda 2019-2020 eğitim-öğretim yılı başında Maltepe’de %67.1 olan 5 yaş okullaşma oranı şuan %87,74 oldu.

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının başı olan Eylül ayında 5 yaş okullaştırmayı yaygınlaştırma komisyonu kurarak çalışmalara başladı. İlk olarak bünyesinde anasınıfı olan resmi ve özel tüm kurum yöneticileriyle bir araya gelinirken, toplantıda öğrenci kayıtlarının önemi ve okullaştırmaya yönelik farkındalık çalışmalarının artırılması konusunda bilgilendirme yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Başkanlığı’na bağlı tüm kurum yöneticilerine ilçe komisyonu tarafından e-okul kullanımı ve kayıt işlemleri hakkında eğitim programı uygulanarak, öğrencilerin kayıt süreçlerinde yapılması gerekenler anlatıldı.

Okullaşma oranında büyük artış

Komisyonun çalışmaları kapsamında Maltepe’deki 18 mahalle muhtarı da sürece dâhil edilerek, mahallelerde 5 yaşına gelip de okula gitmeyen çocukların ailelerine ulaşılarak bilinçlendirme çalışmaları yapıldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılı başında %67.1 olan 5 yaş okullaşma oranı şuan %87,74 e yükselerek büyük artış gösterdi. Kaymakamlığın 5 yaş okullaşma çalışmaları kapsamında rehberlik ve velilere ulaşma süreci devam ediyor.

Yorumlar kapalı.