kademeksikızılay

KIZILAY İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR ŞUBESİ KADEM EKŞİ’YE EMANET

Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’deki organizasyon yapısını reforme ederek teşkilatlarını güçlendiren Türk Kızılay İstanbul için de önemli bir adım attı. İstanbul’da 39 ilçedeki Kızılay şubelerini koordine etmek için Türk Kızılay İstanbul Büyükşehir Şubesi kuruldu ve başına da işadamı ve birçok sivil toplum kuruluşunda görevler almış olan Kadem Ekşi getirildi.

Türk Kızılay Yönetim Kurulu’nun Dr. Kerem Kınık Başkanlığında yaptığı toplantıda, Strateji 2030 vizyonu ile daha etkin bir Kızılay için yeni adımları hayata geçirme kararı alındı. Özellikle pandemi döneminde yürütülen çalışmaların değerlendirildiği toplantıda önceki yıllarda hayata geçirilen “daha etkin Kızılay Şube Teşkilatı” yaklaşımının öneminin ortaya çıktığı üzerinde duruldu. Kızılay Yönetim Kurulu toplantısında İstanbul için ise yeni bir yapılanmaya ihtiyaç duyulduğu değerlendirildi.

Kızılay Yönetim Kurulu, “İstanbul; doğa kaynaklı ve beşeri çeşitli türlerde afetlere açık bir metropol olması, kalabalık nüfusu ve ihtiyaç sahibi kesimlerin çeşitliliği ve sayıca fazlalığı gibi sebeplerle Kızılay faaliyetleri açısından özel bir önem taşımakta olup, göç hareketlerinin de önemli hedeflerinden biridir.
İstanbul, Türkiye için değil aynı zamanda küresel ölçekte de sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmenin merkezidir. Yanı sıra, Kızılay faaliyetleri açısından 36 şube, 3 temsilcilik ile birlikte gerek şube ve temsilciklerimizin kendi aralarında, gerekse Genel Merkez teşkilatı ile şube ve temsilcilikler arasında etkin bir eşgüdüm sağlanması ihtiyacı bulunmaktadır” gerekçeleriyle Türk Kızılay İstanbul Büyükşehir Şubesi kurulmasına karar verdi.

İstanbul Büyükşehir Şubesi’nin başkanlığına işadamı ve başta Mimar ve Mühendisler Grubu olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda görev almış olan Kadem Ekşi getirildi. Kadem Ekşi’nin yönetim heyeti ise şu isimlerden oluştu:

Başkan Kadem EKŞİ Jeofizik Mühendisi, İşadamı
Başkan Yrd. Avni ÇEBİ Elektrik & Elektronik Mühendisi, Yönetici
Üye Reha YELTEKİN İnşaat Mühendisi, İşadamı
Üye Kadir GURBETÇİ SM Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi
Üye Burcu KÖSEM İşletmeci, Dünya Grubu CEO’su, İşkadını
Üye Mahmut BAŞ Yük. Jeofizik Mühendisi, Yönetici
Üye Bilgün GÜRKAN Bankacı, TÜSİAD Körfez Network Başkanı
Üye Prof. Dr. Mehmet Akif KAYGUSUZ Ortopedist, Başhekim, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi
Üye Doç. Dr. Aynur GÖRMEZ Psikiyatr, Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, yeni yapılanmayı kişisel sosyal medya hesaplarından şu sözlerde kamuoyuna duyurdu: Türk Kızılay İstanbul Büyükşehir Şube Başkanlığına atanan üst kurul gelegemiz Sayın Kadem Ekşi ve çok değerli yönetimini tebrik ediyor, İstanbulumuzun 39 ilçesinde afet, yoksullukla mücadele ve toplum sağlığına yönelik yürütecekleri Kızılaycılık faaliyetlerinde başarılar diliyorum.” Kızılay’daki yeni görevine ilişkin kısa bir değerlendirme yapan Kadem Ekşi ise “Herkesin cemiyeti olan, dar günde ve zor zamanlarda dostumuz olan Kızılayımızın İstanbul Büyükşehir Şubesi olarak hayırda yardımlaşmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

KADEM EKŞİ KİMDİR?

1965 yılında Rize’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul, Maltepe‘de tamamladı. 1990 yılında, yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Eğitim hayatı boyunca çeşitli sivil toplum kuruluşları bünyesinde aktif siyasi çalışmalarda bulundu. 1991 yılında iş hayatını kısa dönem askerlik vazifesi sonrası Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bünyesinde mühendis olarak devam ettirdi. Kamuda başlayan iş hayatı, 1993 yılında özel sektörde kurucusu olduğu Ekşioğlu Şirketler Grubu ile devam etmektedir. Yer bilimleri, mimarlık ve mühendislik alanında proje ve müşavirlik hizmetleri; inşaat alanında iş merkezleri, villa, konut yapım işlerini içeren şirketler grubunun bu faaliyetlerini kesintisiz olarak sürdürmektedir. Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’nde ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde siyaset bilimi üzerine akademik çalışmalar yapmıştır.
Ekşi; Mimar ve Mühendisler Gurubu denetleme ve genel idare kurulu üyesi, MÜSİAD yapı sektör kurulu üyesi, Girişimci İşadamları Vakfı kurucusu, Ekşioğlu Vakfı kurucu – başkan vekili, Türkiye Deprem Mühendisleri Derneği kurucusu, Jeofizik Mühendisleri Odası üyeliği, Maltepe Spor Kulübü üyeliği, Maltepe Rizeliler Derneği üyeliği, İkizdere Derneği kurucusu, ÇEKÜD Çevre Kültür Derneği çevre komisyonu üyeliği görevlerinde bulundu. Kadem Ekşi, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlar kapalı.