11

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Maltepe Belediyesi’ni ziyaret etti

Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ilçe ziyaretleri kapsamında 25’inci ziyaretini Maltepe’ye gerçekleştirdi. 12 yıl sonra ilk kez bir İBB Başkanı’nın ziyaret ettiği Maltepe Belediyesi’nde, Başkan Ali Kılıç, İmamoğlu’na projelerini anlattı. İmamoğlu da projelere destek vereceklerini belirterek, Maltepe’de yapacakları bir dizi projeyle ilgili saha incelemelerinde bulundu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 25’nci ilçe belediyesi ziyareti kapsamında Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile belediye başkanlığı binasından bir araya geldi. Ziyarete Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de eşlik etti. Başkanlık makamında gerçekleştirilen ön görüşmede, “Maltepe’ye 12 yıldır ilk defa İBB Başkanı geliyor” diyen Kılıç ve ekibinden ilçenin sorunlarıyla ilgili sunum eşliğinde bilgi alan İmamoğlu, “İlçeleri, bizzat her gün orada yaşayan Belediye Başkanı’ndan ve ekibinden dinlemek, bir Büyükşehir Belediye Başkanı için son derece değerli, önemli bir deneyim. Oradaki sorunları ve çözümleri dinlemek, dolaysıyla işimizi kolaylaştırmak… İşlerimizi de hızlandırmanın en değerli yöntemini harekete geçirmiş olduk. Değerli Başkanımızla hem geçmişten bugüne İBB ile olan müşterek işlerini, hem de bundan sonra hangi işleri önceleyeceğimizi, geçmişte rutinde yaşanan sıkıntıları analiz edeceğiz. Maltepe, İstanbul’umuzun kıyı ilçelerinden önemli bir nokta. Bir kısım sorunlarını biliyoruz. Başkanımızın kentsel dönüşümle ilgili verdiği mücadeleyi biliyoruz. Birçok konuya dair bugün sohbet edeceğiz, bu sorunları masaya yatıracağız” dedi. Daha sonra İmamoğlu ve ekibi, ilçedeki ‘dalçık projesi’ başta olmak üzere birkaç projeyle ilgili Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve ekibinden sunum eşliğinde bilgi aldı.

“İSTANBUL’U 10 BÖLGEYE AYIRDIK”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sunum ve bilgilendirme toplantısının ardından ilçedeki 19 mahalle muhtarı, meclis üyeleri ve STK temsilcilerine yönelik, ilçe meclisinde bir konuşma gerçekleştirdi. Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde, tüm taleplerine rağmen İBB üst yönetimiyle bir araya gelemediklerini belirten İmamoğlu, “Bu anlamda 39 belediye başkanıyla birebir çalışmanın bir metodolojisini oluşturduk. Birincisi bu. İki; bu işi takip eden danışman arkadaşım ve ekibi var. Üç; her bürokratımız, her ilçe belediyesinin yetkilileriyle ya da başkanıyla mutlak kesintisiz iletişim kuracak. Benim, ısrarla aramama rağmen, Beylikdüzü Belediye Başkanlığım dönemimde, 5 yıl boyunca görüşemediğim Genel Sekreteri var bu belediyenin. Ben, bunu hiçbir belediye başkanına yaşatmayacağım. Bir başka şey daha başlattık. Kenti 10 bölgeye ayırdık. Bu 10 bölge, ne anlama geliyor? Birbiriyle ilişkili 3-4 belediyeyi, aynı masada çalıştıracak olan masa kurduk. Bu masalar, 2-3 ayda bir, belli periyotlarda bir araya gelecek. İBB’nin bürokratları da o masaya eşlik edecek. Birbirinden kopuk değil, tam aksine mümkün olduğu kadar birbirine entegre işler yürüteceğiz. Bizim gizli, saklı ne işimiz olabilir? Bir hükümetin gizli saklı neyi olabilir? Bir büyükşehir belediyesinin gizli saklı neyi olabilir? Ya da ilçe belediyesinin? Muhtarlığın gizli saklı işi olur mu; vatandaş seçmiş. Mümkün mü? Şeffaflığı, katılımcılığı kamu ahlakı haline getirip, insanlarımızın maksimum olarak, bireysel düzeyde kamunun nimetlerinden faydalanacağı bir sistem ortaya koymak istiyoruz. Muhtarlarımızın üzerinden vatandaşlarımıza göndermiş olduğumuz bir mesaj olsun bu. Bize emanet ettiğiniz bu görevi, en iyi şekliyle yerine getirip, umut ederiz ki, bu güzel kadim İstanbul’umuzu koruyan, kollayan ve geliştiren bir anlayışla geleceğe hazırlarız” diye konuştu.

BÜTÜNCÜL HİZMET

Konuşmasına, “ilçelerimize bütüncül hizmet vermek istiyoruz” sözleriyle devam eden İmamoğlu, şunları kaydetti:
“Bu işin bütüncül ve adalet tarafı önemli. Kayırmacılık yapmadan, her ilçeyi eşit kefelere koyarak, gündüz-gece nüfusuna, oradaki hareketliliğe dönük buralara hizmeti ulaştırma konusunda asla partizanca davranmayarak, süreci tahlil etmek ve ona göre yatırımlarınızı planlamak da çok kıymetli. Kul hakkı açısından da kıymetli, kentli adaletini sağlamak açısından da kıymetli. Bunu da sağlayacağız. İnşallah 5 yıl sonra biz, hizmetlerimizi toparlayıp halka tariflediğimizde ya da anlattığımızda, gerçekten doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine bütün ilçelere, eşit mesafede hizmet sunmuş olmanın keyfini yaşayıp, sizlere de bunu hissettirmek istiyoruz. Bu konuda Maltepe, gerçekten ufku açık ve vizyoner tasarımlarını bizimle bugün paylaştı. Sahille ilgili düşüncesinden, minibüs yolundaki kaosun düzeltilmesine varıncaya kadar, E-5’ten yine dünya çapında hayal ettiği projeleri bize anlatarak, iş birliği konusunda bizden talepte bulundu. Hepsi birbirinden değerli. Biz de orada önceliklerimize dair bir özet sıraladık.”

12 YIL SONRA BİR İLK

İmamoğlu ve ekibine ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Kılıç ise “Yaklaşık 12 yıldır ilk defa İBB Başkanı Maltepe’ye geliyor. Ondan önce kimse gelmiyordu” diye konuştu. Bu tespit üzerine yeniden söz alan İmamoğlu, ise şunları söyledi: “Aslında bu da not düşülmesi gereken bir konu belki. Başkanımızın, ‘12 yıldır bir Büyükşehir Belediye Başkanı’nı konuk etmedik’ izahı, üzücü. Ben de 5 yıl boyunca Beylikdüzü’nde bunu görmemiştim. Niye üzücü? Yani bunu kim istemez; ben anlamış değilim. Çünkü bir İBB Başkanı’nın en birinci yardımcısı, o ilçenin seçilmiş belediye başkanı. Aynı kendisi gibi seçilmiş. Ne yazık ki bu durumu herkesten duyuyoruz. 25’nci ilçemiz Maltepe. 30’a yaklaştık. İlk turumuzu tamamlıyoruz. Ama bundan sonra bu turlarımız devam edecek; ki ortak masalarımız devam edecek. Ve görecekler ki, aslında katılımcılıkla, demokrasiyi sindiren bir yönetim olmakla İstanbul ne kadar fayda görüyor. Ne yazık ki bu, yaşanmış bir talihsizlik.”

İmamoğlu ve Kılıç, konuşmaların ardından Maltepe’de birlikte proje gerçekleştirecekleri sahalarda incelemelerde bulundu.

Yorumlar kapalı.