Baykal Şahkulu Sultan Dergâhını Ziyaret Etti

Abone Ol
Daha Fazla

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Şahkulu Sultan Dergahı’nda vakfında alevilere, "Türkiye’yi savaşmadan içeriden karıştırarak, bölerek, dağıtma, ayrıştırma politikaları uygulayanların karşısında mutlulukla görüyorum ki gene en bilinçli şekilde durabilen, ‘biz ne yaptığımızı, kim olduğumuzu biliyoruz, bu memleketin azınlığı değiliz, bu memleketin özüyüz’ diyen sizler varsınız" diye seslendi.

"Çok acılar çektiniz, ama o acıları daima yüreğinizden uzaklaştırmayı başardınız. Onun tutsağı olmadınız, kendi acılarınızın tutsağı olmadınız. Dünyaya güler yüzle baktınız. Sevgiyi, saygıyı ve inancı el ele birlikte ayakta tuttunuz. O sayede bugünlere geldik. Bu yolunuzu bundan sonra da sürdürmenizi diliyorum"

"Eğer istanbul islamiyetin bir büyük kenti haline dönüşmüşse, bunun arkasında 1450’nin öncesinde buralarda varlığını sürdüren sizin bu dergahınızın çok önemli yeri var."

"Şahkulu dergahı’nın sadece osmanlı’nın kuruluşunda değil, milli mücadele döneminde de çok büyük emekleri vardır. Yabancılar ülkeyi kontrol altına almak istediklerinde önce dini anlayıştan medet umarlar. Din yoluyla ülkenin içine girmeye çalışırlar. Kendileriyle işbirliği yapacak insanları, cemaatleri, dini oluşumları bulurlar. Kendi sözcüleri olarak kullanırlar ve kendi amaçlarına öyle ulaşırlar. Bu daima böyle olmuştur. Ama bu çizginin dışında kalan bir anlayış yer alır ki o alet olmaz. Hiçbir zaman yabancılar sizleri kendi emellerine, amaçlarına alet edememişlerdir, kullanamamışlardır."

"Aman sakın ha sizi bölmek isteyenlere de fırsat vermeyin. İş oradan başlar. Yani sizi bölerek ancak türkiye’yi bölebileceklerini görürler. Aman ha, birliğinizi bütünlüğünüzü koruyun, sahiplenin. Öyle olduğu müddetçe hepimiz huzur içinde oluruz."

Yorumlar kapalı.