DSİ 55.Yılını 55 Açılışla Kutladı

Abone Ol
Daha Fazla

Devlet Su İşleri(DSİ)’nin 55. yıl kutlamaları kapsamında Haliç Kongre Merkezi’nde 55 tesisin açılış töreni düzenlendi.

İstanbul Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mimar Kadir Topbaş, Milletvekilleri, Çevre ve Orman Bakanlığına bağlı kuruluşların Genel Müdürleri ve çok sayıda vatandaşımız ile basın mensupları katıldı.

Törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına, hizmete alınan 55 tesisin ülkemize ve milletimize hayırlı olması temennisiyle başladı.

Hizmete alınan tesislerin ülkemizin nasıl bir şantiyeye dönüştüğünün göstergesi olduğunu ifade eden Erdoğan, 55 tesisin Türkiye’nin kalkınma hamlelerinin ayak sesleri ve somut örnekleri olduğunu kaydetti. Barajından göletine sulama tesisinden içme suyu temini tesisine kadar pek çok tesisi ülkemize kazandırdık diyen Erdoğan, "DSİ 2003 yılından itibaren toplam olarak 617 tesis hizmete almıştır. Bu tesislerin 146 adedi baraj ve gölet, 13 adedi ise baraj ve HES’lerden oluşuyor. Sulama ülkemizin tamamı için çok önemli. Bu konuda kararlıyız. Ülkemizin sulanabilir arazilerinin tamamına suyu götüreceğiz. Daha önceki dönemlerde devamlı söylenen ‘Su akar, Türk bakar’ sözünü su kaynaklarına yaptığımız yatırımlarla ‘Su akar, Türk yapara’ çevirdik" dedi.

Ülkemizin baraj ve gölet inşa etmek mecburiyetinde olduğunu ifade eden Erdoğan. "İllaki baraj, illaki gölet. Bundan vazgeçmemiz mümkün değil. Dünya ülkeleri su kaynaklarından azami şekilde faydalanıyor. Bizde su kaynaklarımızın son damlasına kadar kullanılacağız. Akarsulara gerdanlık takıyor, suyu enerjiye dönüştürüyoruz. Ayrıca artık vahşi sulama yöntemlerini bırakıp, kapalı yani modern sulama sistemlerini hayata geçirmeliyiz. Vahşi sulama sistemlerinde ülkemizin ciddi kaybı var. GAP’ta, KOP’ta kapalı sulama sistemlerini kullanacağız." dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise, Güzel bir Türkiye’yi gelecek nesillere bırakmak için her türlü hazırlıkların yapıldığını, DSİ’nin çok büyük hizmetler yaptığını, barajlardan, göletlere, hidroelektrik santrallere, yüzlerce tesisi hizmete sunduğunu, kurumun bir dönem genel müdürlüğünü yapmanın gururunu yaşadığını, görev yaptığı dönemde 2 katrilyonluk bir bütçe olduğunu, mevcut projelerin ortalama tamamlanma süresinin ise 41 yıl olarak öngörüldüğünü belirtti.

Bakan Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle yeniden bir stratejik planlama gerçekleştirildiğini ve tüm bu açılışların yapılmaya başlandığını kaydederek, ‘Biz DSİ’de 3,2 katrilyon yani 3,2 milyar TL tasarruf gerçekleştirdik. 617 adet tesisi tamamlamış bulunuyoruz." Dedi. 7 yılda 160 adet baraj ve gölet, 170 sulama tesisinin gerçekleştirildiğini, böylece Türkiye’nin yılda 3 milyar metreküp su üretir hale geldiğini ifade eden Eroğlu, bugün itibariyle 834 bin 344 hektar alanın modern sulama tesisleriyle sulandığını bildirdi. Veysel Eroğlu, "Yaptıklarımız barajla, göletle sınırlı değil. Bu yıl Kyoto Protokolü’ne taraf olduk. AB’ye katılım müzakerelerinde çevre faslı en zor açılan fasıldır. Biz çevre faslını da bu hafta başında açtık". Dedi. Şu anda İstanbul’a Avrupa standartları üzerinde su verildiğini, sadece Antalya’da mavi bayraklı plaj sayısının 300’ün üzerine çıkarak ilk 3’e girildiğini vurgulayan Eroğlu, 116 noktada hava kirliği otomatik ölçüm yerleri bulunduğunu söyledi. Milli Park sayısının 33’ten 41’e yükseldiğini, her ile tabiat parkı kurulduğunu ve 69 adet kent ormanı oluşturulduğunu dile getirerek, 491 bin hektarlık alanda ağaçlandırma ve bozuk ormanların ıslahı çalışmalarının tamamlandığını kaydetti.

Her yıl 4 milyar kilovat saatlik bir enerji üretecek bu tesislerle, 100 bin hektarlık alan sulanacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 55 projenin 12’sinin açılışını görüntülü bağlantı kurularak gerçekleştirdi.

Yorumlar kapalı.