Türk Kitap Sanatları Sergisi’ni Başkan Topbaş Açtı

Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şile Kültür Evi’nde düzenlenen “Geleneksel Türk Kitap Sanatları-Bugünün Ustaları’ Sergisi”, Başkan Kadir Topbaş ve AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu tarafından açıldı.

Şile Belediyesi’nin ev sahipliğinde Şile Kültür Evi’nde düzenlenen “Geleneksel Türk Kitap Sanatları-Bugünün Ustaları Sergisi” düzenlenen törenle açıldı. Törende İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu’nun yanı sıra, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve vatandaşlar yer aldı.

Başkan Topbaş; “Ecdat hayranlıkla izlenen eserler bırakmış”

Açılışta konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, serginin geçmişte yapılan yazma eserlerden ve kitaplardan oluştuğunu belirterek, “O kitaplar yapılırken, sadece kitap, yazı şeklinde değil, tekzibi, süslemesi, hat sanatına kadar, cildine kadar her şeye özenilmiş. Yani ne biliyor musunuz? Ecdat yaparken adam gibi yapmış. Ruhunu aksettirmiş işine. Onun için her iş, her kitap bile eser olarak ortaya çıkmış. Ruhunu yansıtmış. Hani şunu söylerdim ya zaman zaman, ben ayakkabıcı olsaydım en iyi pençeyi çakardım. Özenirdim ona ruhumu aksettirmek isterdim. İşte ecdat böyle yapmış ve dünyada bugün hayranlıkla izlenen eserler var” diye konuştu.

İstanbul’un Avrupa 2010 Kültür başkenti olduğunu hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, şehrin bu süreçte yatırımlara ve hizmetlere doymadığını, Şile’ye de gereken yatırımların yapıldığını ifade ederek, “İstanbul gibi Şile’ye de yatırımlar yapılmaya devam edecek. ”Sizler bizim bu hizmetlerimizi takdir ettiniz, devam dediniz. Bizde devam ederek hizmetlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Türkiye’nin olması gereken noktaya doğru hızla ilerlediğini kaydeden Başkan Topbaş, zamanında bir takım sıkıntıların yaşandığını ama Türkiye’nin dünyadaki yıldızının parlamaya devam ettiğini dile getirdi ve geçtiğimiz aylarda ABD’nin eski başkanı Bill Clinton’ın İstanbul’da bir konferansta yaptığı konuşmaya işaret ederek şunları kaydetti;

“Sayın Bill Clinton, ‘Artık itiraz eden, itiraz edebilen bir Türkiye var’ diyor. Clinton’un söylediği sözü ben bekledim ki gazetelerde manşet olacak. AK Parti hükümeti gelinceye kadar, sayın Başbakan gelinceye kadar demek ki Türkiye hiç itiraz etmeyen, her şeye evet diyen, sadece bir kenarda elini bağlayan bir ülkeydi. Artık itiraz eden bir Türkiye var. Clinton böyle demek istiyor. Türkiye artık kendi gücünün farkında, millet de kendi gücünün farkında. Bunu da birlikte yürütüyoruz. Bundan dolayı ben sizlerle aynı yolda yürümekten duyduğum mutluluğu ifade ediyorum. Şehrimize, kentimize güzellikler dolsun diyorum.”

Türk kitap sanatları bu sergide

Törende konuşan AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu da görevlerinin halkın desteğini ve takdirini çok daha büyük hizmetlerle ödüllendirmek olduğunu belirterek, bu anlayışla Şile’de olduklarını, bu hizmetlerin devamını bugünkü beraberlikle teyit ettikleri söyledi. Babuşçu, “Bu serginin, bundan sonraki diğer hizmetlere de öncülük etmesi dileğinde bulunuyorum ve hayırlı olsun diyorum” dedi.

Törende daha sonra, Kadir Topbaş, Aziz Babuşçu, Can Tabakoğlu ve Mustafa Kara, kurdele keserek serginin açılışını gerçekleştirdiler. Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. Uğur Derman ve Prof. Dr. Çiçek Derman’ın danışmanlığında hazırlanan sergide geleneksel sanatlar olan Türk kitap sanatları, hat, tezhip, ebru, minyatür, cilt ve kat’ı alanlarında İstanbul ile Anadolu’nun önde gelen 50 ustasının 2009 yılı içinde yaptığı eserler yer alıyor. Bu sanatların günümüzdeki düzeyini gözler önüne sermeyi ve sürekliliğine nitelikli bir katkıda bulunmayı amaçlayan sergi, 6 Şubat 2010 tarihine kadar gezilebilecek.

Yorumlar kapalı.