Maltepe’yi Ankara’da Pazarlıyorlar

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Başıbüyük Mahallesi’nde bulunan ve sosyal güvenlik kurumuna ait arsanın 120 bin metrekare yüzölçümlü kısmında arazi ıslahı ve dolgu yapılması Ankara’da ihale edildi.

Süreyyapaşa Hastanesi arsasına toprak döküm sahası açmak isteyen Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı bu alanın kot yüksekliklerinin eşitlenmesi için Emek İnşaat A.Ş Genel Müdürlüğü’ne yetki vererek, ihale yapılması istendi. Emek İnşaat A.Ş. Genel Müdürlüğü 2 Aralık 2009 tarihinde ön yeterlilik şartname ve ihalesini gerçekleştirdi. İhaleye 7 firma davet edildi. Ön yeterliliği kabul gören 5 firma 28 Aralık 2009 tarihinde pazarlık usulü 2.ve son ihaleye girecekler.

RANTİYECİLER İŞ BAŞINDA

Ankara’da teklif ve pazarlık usulü ihaleye çıkarılan Süreyyapaşa Hastanesi arazisinin bir bölümünü toprak döküm ve dolgu alanı yapmayı planlayan Ankara bu döküm işinde niçin ısrarcı davranıyor?

Fikri Köse zamanında dönemin eski Emek İnşaat A.Ş. Genel Müdürü Maltepe’ye gelerek bu dökümle ilgili araştırmalar yapmış, döküm alanı olması mümkün değil cevabı alıp, Ankara’ya dönmüştü. Şimdi tekrar bu alanın ihaleye çıkarılması akıllara soru işaretleri getiriyor.

SÜRAYYAPAŞA HASTANESİ’NİN A BLOK’U ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ

Sosyal Güvenlik Kurumu Ankara’dan Süreyyapaşa Hastanesi’nin etrafına toprak döküm sahası icat edeceğine hastane içerisinde yer alan A Blok’un kaderiyle ilgilense Maltepe’ye ve halka daha büyük hizmet ederlerdi. Bilindiği gibi Sürayyapaşa Hastanesi’nin A Blok’u bakımsızlık yüzünden boşaltılmış gerekli tamir ve tadilat yapılmadığı için çürümeye terk edilmiş durumda bekliyor.

MALTEPELİLER’DEN BÜYÜK ÖFKE

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın Emek İnşaat A.Ş. aracılığı ile Süreyyapaşa Hastanesi’nin etrafının doldurulması ile ihaleye çıkmasını büyük öfke gösteren Maltepeliler bu işte rant yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı bu alanı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne doldurtturabilirlerdi. Yada Sürayyapaşa Vakfı’na doldurtturabilirlerdi. hiç kimseye sormadan, danışmadan böyle de bir talep yokken, bu ihalenin gündeme getirilmiş olması manidar olarak karşılandı.

Maltepe Belediye Başkanı Prof.Dr.Mustafa Zengin
”İHALEYİ İPTAL ETTİRECEĞİZ”

Süreyyapaşa Hastanesi arazisinin bir kısmına döküm yapılmak için Ankara’da yapılan ihaleyi eleştiren Mustafa Zengin şunları söyledi “Bölgemizde halkımızın böyle bir talebi yoktur, böyle bir ihtiyaçta yoktur. Tamamı çam ağaçları ile çevrili hastanenin içerisini toprak döküm sahası yapmak çevreye ve doğal yapıya zararlı bir davranış olacaktır.
Doğal yapıyı bozacak olan bu uygulamanın durdurulması için Maltepe Belediyesi olarak hem ruhsatlarını imzalamayacağız, hem bu ihalenin iptal edilmesi için dava açacağız. Halkımızın menfaati için ne gerekiyorsa onu yapacağız” dedi.

Başıbüyük Mahalle Muhtarı Yılmaz Yatak
”HALKIN SAĞLIĞI İLE KİMSE OYNAYAMAZ”

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın Süreyyapaşa Hastanesi’nin çevresine döküm yapmasına izin vermeyeceğiz. Binlerce hastanın tedavi gördüğü hastanenin çevresini dolgu alanı olarak açmak ne denli doğru bir harekettir. Sağlık Bakanlığı yetkilileri bu durumu incelemiyorlar mı? Arazinin doğal ve ekolojik yapısını bozmaya kimin hakkı var. Başıbüyük mahallesi olarak yetkililerden bu uygulamamın durdurulmasını istiyoruz” dedi.

Başıbüyük Mahallesi Doğayı, Çevreyi ve Tabiatı Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Lütfü Sel
”BU KARAR HALKIN YARARINA DEĞİL”

Başıbüyük Mahallesi’nde bulunan Süreyyapaşa Vakfı’na ait hastane arazisinin içerisinde bir toprak döküm alanı açmak, hem çevreye zarar verir, hem hastalar için ciddi bir tehdit unsuru olur. Hem de doğal ve ekolojik denge bozulur. Bu ihalenin iptal edilmesi için başta Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı, Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin’i göreve davet ediyorum. Rantiyeciler Başıbüyük üzerinden ellerini çeksinler.

DAHA ÖNCE YAPILAN TOPRAK DÖKÜMÜ
DOĞAL VE EKOLOJİK YAPIYI BOZDU

Anavatan Partisi iktidarı döneminde Süreyyapaşa Hastanesi’nin taşocakları bölgesine yapılan toprak dolgu ve döküm işlemleri neticesinde Süreyyapaşa Hastanesi’nin su ihtiyacını karşılayan Sürayyapaşa Barajı’nın suları çekildi. Kot yüksekliğini aşan bu dolgu Süreyyapaşa Hastanesi’nin barajına gelen suların kurumasına neden oldu. 2.birkez döküm izni veren Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na soruyoruz. Daha önce bu döküme izin verirken, doğaya ve ekolojik dengeye ne denli zarar verileceğini hesap etmemişmiydiniz?
Şimdi tekrar toprak döküm ve dolgu alanı yapmak istediğiniz alanın doldurulması ile doğal ve ekolojik denge ne hale gelecek. Hiç hesaplamaz mısınız?

KONUYU BAŞBAKANLIĞA İLETTİK

Ankara’dan bir dostumuz Maltepe Sürayyapaşa Hastanesi’nin içerisine dolgu ihalesi yapıldığını bize söyleyip, evrakı da fakslayınca konuyu Emek İnşaat A.Ş’den sorgulamaya başladık. Önceleri Emek İnşaat A.Ş yetkilileri sorularımıza cevap vermeyerek “Bu bilgileri nasıl elde ettiniz” diye onlar bizi sorguladı. Elimizdeki evrakla birlikte Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’e bildirdik. Konunun Başbakanlık tarafından takip edilmesini sağladık.

EMEK İNŞAAT A.Ş. NE DİYOR?

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın ihale yapılmak üzere devrettiği Emek İnşaat A.Ş. Genel Müdürlüğü ısrarlı sorularımıza şu cevabı verdi.
Emek inşaat A.Ş. Vekili Semra Kılıç “5552 sayılı yasaya göre ihale yapılmak üzere bize devredilen bu alanla ilgili önce ön yeterlilik ihalesi yaptık. Bu ihaleye 7 işletme iştirak etti. Ön yeterlilik ihalesinden 5 firma ihaleye yeterli gördük. 28 Aralık 2009 tarihinde bu işletmeleri tekrar ihaleye davet ettik. Pazarlık usulü ile ihalemizi neticelendireceğiz. Olay Gazetesi’nin doğal ve ekolojik yapıyı bozacak endişesini Emek İnşaat A.Ş. yönetim kurulu toplantısına götüreceğiz. Yönetim Kurulu nihai kararı verecektir” dedi.

Yorumlar kapalı.