Mahalle Baskısı Metroyu Engelleyemeyecek!…

Abone Ol
Daha Fazla

İstanbul’da yapılan güzel işleri engellemeye çalışanların olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Mahalle baskısı yapan bazı çevreler var. Bunların herhalde tuzları kuru, Hiçbir dertleri yok. Haliç Metro Geçiş Köprüsü yapılmadığı taktirde Yenikapı’ya inerek Marmaray ile buluşamazsınız. O halde bunu yapmak zorundayız ve yapacağız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eşi Özleyiş Topbaş’ın öncülüğünde yapılan Boğazköy Ayazma İlköğretim Okulu Ana Sınıfı’nın açılış töreninin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Haliç Metro Geçiş Köprüsü ile ilgili bir soruyu cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da yaptıkları çalışmaları sürekli olarak engellemeye çalışan bazı kesimlerin olduğunu belirterek, Haliç Metro Geçiş Köprüsü dolayısıyla İstanbul’un UNESCO Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılması tehlikesinin söz konusu olmadığını kaydetti.

“Bu köprü 19 yıldan beri tartışılan, farklı projeler içerisinden seçilmiş onaylanmış bir proje. Bu doğrultuda yer tespitini yaptık, ihalesini gerçekleştirdik. Çalışmalar sürmekte. UNESCO yetkilileri geldiğinde kendilerini köprüyle ilgili bilgilendirdik” diyen Başkan Topbaş, metro geçiş köprüsü için seçilen sistemin doğru olduğunu, proje ve yapım aşamasında şehrin olumsuz etkilenmemesi için de gerekli hassasiyeti gösterdiklerini söyledi.

UNESCO’nun yetkilerini İstanbul’a geldiklerinde bu köprüyle ilgili bilgilendirdiklerini vurgulayan Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “Bize, ‘Bize böyle anlatılmıyor’ dediler ve onların tavsiyeleri doğrultusunda tasarlanan taşıyıcı ayakların yükseklikleri 55 metreye indirildi. Bu da Süleymaniye Cami’nin zemin koduna denk geliyor. Yani ayakların minareler ve kubbeyle yarışması asla söz konusu değil. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Biz UNESCO’yu yaptığımız çalışmalar konusunda bilgilendiriyoruz. Yaptığımız çalışmalar da olumlu karşılandı ve doğru bulundu. Ama, maalesef çalışmalarımızı engellemek isteyenler, 19 yıldır bu köprünün yapılmasını engellemek isteyenler var. Mahalle baskısı kuran bazı çevreler, bu köprünün yapılmasını istemiyor, ‘yapılmasın’ diyorlar. Adamların ‘kayıp’ diye bir derdi yok. Şehir ne kaybediyor? Ulaşımda ne sıkıntılar çekiliyor? Böyle dertleri yok. Muhsin Ertuğrul’da da bunu yaptılar, dinlemedik ve bitirdik. Buranın Ocak ayı içerisinde açılışını yapacağız. Onların ne söylemleri vardı, hepsini açılıştaki belgeselde ortaya koyacağız. Atatürk Kültür Merkezi’nde de aynı şeyi yaptılar, orası duruyor. Mahalle baskısı yapan bu çevrelerin herhalde tuzları kuru. Hiçbir dertleri yok. Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nü de 19 yıl engellediler. Bu köprü yapılmadığı taktirde metronun geçme imkanı yok. Yenikapı’ya inemezsiniz, Marmaray ile buluşamazsınız. Şehrin ulaşım aksı olumsuz etkilenir. O halde bunu yapmak zorundayız ve yapacağız.”

Haliç’in zemininin yumuşak olması nedeniyle Galata Köprüsü’nün tehlikeyle karşı karşıya olduğunun altını çizen Topbaş, “Şu anda Galata Köprüsü ciddi anlamda risk taşımakta. Bir süre sonra belki kapaklar açılmayacak hale gelecek. Bu riskler karşısında Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nde seçilen sistem ve teknoloji doğru” dedi.

Yorumlar kapalı.