İstanbul’da Badminton Şöleni

Abone Ol
Daha Fazla

İBB – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Spor AŞ. işbirliği ve Türkiye Badminton Federasyonu ev sahipliğiyle Bağcılar Olimpik Spor Salonu’nda gerçekleştirilen “Uluslar arası Badminton Turnuvası” dün yapılan çekişmeli final maçları ile sona erdi.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Spor AŞ. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar, Türkiye Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik ve Prof.Dr. Puzant Kasabian’in izlediği müsabakalar başta öğrenciler olmak şartıyla halkın yoğun katılımı ile gerçekleşti.

2 yıldır İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen ve 2012 Londra Olimpiyat Oyunları için ölçü olacak puanları veren bu önemli turnuva 5 kategoride oynandı. Federasyon Başkanı Murat Özmekik, Türk sporuna ve sporcusuna hizmetleri ile Badminton sporuna vermiş olduğu destek ve katkılarından dolayı Kadir Topbaş’a teşekkür etti.

Bağcılar Olimpik Spor Salonu’nda 17-20 Aralık 2009 tarihleri arasında oynanan heyecanlı maçlarla izleyicilere keyifli bir seyir sunan turnuvaya 28 ülkeden 170 sporcu katıldı. Salonu dolduran Badmintonseverler için turnuva, zevkli ve çekişmeli müsabakalara sahne oldu. Müsabakalar sonunda birinci, ikinci, üçüncülere ödülleri yapılan törenlerle verildi.

Badminton sporunun okullarda yayılması için turnuvada İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 50 okula 1000 raket ve top, ayrıca müsabakaları izleyen seyirci ve öğrencilere 1500 raket ve top dağıtıldı. Bu sayede olimpik bir branş olma özelliği kazanan badminton sporunun, genç nesillere ve öğrencilere sevdirilerek yaygınlaştırılmasına katkıda bulunuldu.

MÖ 5. yüzyılda Çinliler tarafından tasarlanıp oynanmaya başlanan ve günümüze kadar birçok değişiklikle gelen, dünyanın birçok ülkesinde yapılan bir spor olan badminton kaz tüyünden yapılma bir top ve raketle oynanıyor.

Sonuçlar;

Tek Bayanlar

Li Shuang ( Türkiye )
Anne Hald Jensen ( Danimarka )
Fabienne Deprez ( Almanya )
Gustiani Megawati ( Endonezya )

Tek Erkekler

Ville Lang ( Finlandiya )
Henri Hurskainen ( İsveç )
Steffen Rasmussen ( Danimarka )
Kristian Nielsen ( Danimarka )

Çift Bayanlar

Emelie Lennartsson ve Emma Wenberg ( İsveç )
Özge Bayrak ve Li Shuang ( Türkiye )
Rabia Kemer ve Öznur Çalışkan ( Türkiye )
Stasa Poznanovic ve Spela Silvester ( Hırvatistan )

Çift Erkekler

Joel Johansson Berg ve İmam Sodikin ( Hırvatistan – Endonezya )
Zvonimir Durkinjak ve Zvonimir Hoelbling ( Hırvatistan )
Mathias Fernström ve Peder Nordin ( İsveç )
Johan Kasperi ve Oscar Kruse ( İsveç )

Karışık Çiftler

Viki Indra Okvana ve Gustiani Megawati Endonezya
Tore Villhelmsen ve Sara Thygesen Danimarka
Joel Johansson Berg ve Amanda Högström İsveç
Zvonimir Durkinjak ve Stasa Poznanovic Hırvatistan

Yorumlar kapalı.