2010 Dünya Basketbol Şampiyonası Kuraları Çekildi

Abone Ol
Daha Fazla

28 Ağustos-12 Eylül 2010 tarihleri arasında Türkiye’de düzenlenecek 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nın kura çekimi İstanbul Çırağan Palace Kempinski Oteli’nde gerçekleştirildi.

A Milli Basketbol Takımı, C Grubu’nda yer alırken, millilerin rakipleri, Yunanistan, Porto Riko, Rusya, Çin ve Fildişi Sahilleri oldu. A Milli Takım maçlarını Ankara’da oynanacak.

Kura çekimine, eski Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, İstanbul Valisi Muammer Güler, Uluslararası Organizasyonlardan Sorumlu Başkoordinatör Mehmet Atalay, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgün, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, FIBA Başkanı Bob Elphinston ve FIBA Yönetim Kurulu üyeleri, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı, şampiyonada yer alacak ülkelerin basketbol federasyonu temsilcileri ile gazeteciler katıldı.

Kura çekimi, Anadolu Ateşi Dans Grubu’nun dans gösterileriyle başladı. Şampiyona tarihinin kısaca anlatıldığı video gösteriminin ardından, bir konuşma yapan FIBA Başkanı Elphinston, Türkiye’deki şampiyonada yeni rekorlar kırılacağını ifade ederek, şampiyonanın televizyonlardan 124 ülkede izleneceğini, milyonlarca insanın da internette www.fiba.com üzerinden şampiyonayı takip edebileceğini söyledi. 2008 Pekin Olimpiyatları’nda basketbolun en çok seyredilen 2. spor branşı olduğunu ifade eden Elphinston. FIBA olarak özellikle Türk hükümetine, İstanbul, Ankara, İzmir ve Kayseri’ye teşekkür etmek istiyoruz. Onların finansal ve lojistik desteği ile katkıları başarı için çok önemli. Turgay Demirel ve arkadaşlarını kutlamak istiyorum. Bu gerçekten de herkesin bir araya geldiği önemli bir etkinlik olacak. Bugüne kadar yapılan en iyi Dünya Şampiyonası’nı Türkiye’de yaşayacağımızı düşünüyorum dedi.

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ise yaptığı konuşmada, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nın Türkiye’de düzenlenecek olmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Bu büyük organizasyona ev sahipliği yapmaktan ve FIBA Yönetim Kurulu ile şampiyonaya katılımcı ülkelerin İstanbul ziyaretinden onur duyduklarını ifade ederek, 2010 Dünya Şampiyonası hakkında beklentilere olumlu yanıt verdiğimizi umuyorum. 4 kentte 24 ekip yarışacak. Kentlerimizin her biri bu sevdiğimiz sporu karşılamak için hazırlandı. Gerek oyuncuların, gerek sporcuların, gerekse izleyicilerin en iyi koşullarda maçlara katılmasını sağlayacağız. Sporumuzu tüm dünyaya göstermek istiyoruz dedi.

Turgay Demirel’in konuşmasının ardından ünlü balet Tan Sağtürk de bir gösteri gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ev sahibi olarak katıldığı şampiyonada grup maçları 28 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Kayseri’de. Turnuvanın final maçı ise 12 Eylül tarihinde İstanbul’da oynanacak. Grup maçlarının ardından, gruplarında ilk 4 sırayı alacak takımların katılacağı, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun da önerisiyle FIBA Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla formatı değiştirilen 8’li final maçları 4 güne yayılacak. Aynı değişiklik doğrultusunda şampiyonanın final maçının oynanacağı son günde ise üçüncülük-dördüncülük ve beşincilik-altıncılık maçları da yapılacak.

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nın maskotu ise gözlerinin biri mavi, diğeri yeşil olan, üzerinde 10 numaralı Türk Milli Takımı forması bulunan Van kedisi. Maskotun ismi ocak ayından itibaren şampiyonanın resmi web sitesi üzerinde yapılacak oylamayla belirlenecek.

Kura çekimine göre gruplar şöyle oluştu:

(A) Grubu: Sırbistan-Arjantin-Avustralya-Ürdün-Almanya– Angola

(B) Grubu: Hırvatistan- Brezilya-Tunus-Slovenya- İran- ABD

(C) Grubu: Çin-Türkiye-Rusya-Porto Riko- Fildişi Sahili-Yunanistan

(D) Grubu: Litvanya- Lübnan- Fransa- İspanya- Kanada- Yeni Zelanda

Yorumlar kapalı.