Liselerde (Kız-Erkek) Futsal Başlıyor…

Abone Ol
Daha Fazla

Türkiye Futbol Federasyonu ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında gerçekleştirilen protokol kapsamında ortak yürütülecek projelerden biri daha hayata geçiriliyor.

Türkiye’nin 81 ilinde yer alan liselerde 1993-1994-1995 doğumlu genç kızlar ile 1993-1994-1995 doğumlu genç erkekler kategorilerinde liselerarası futsal müsabakaları gerçekleştirilecek. Genç kızlarda, 2009-2010 eğitim öğretim yılında il içi müsabakalar ile tamamlanacak organizasyon, aynı eğitim öğretim yılında genç erkekler kategorisinde ise Türkiye Şampiyonluğu’na kadar giden bir süreci içerecek.

İlk defa geçen yıl yapılan Efes Pilsen Futsal Ligi’ne alt yapı oluşturması ve bilinirliliğin artmasına ivme kazandıracak bu organizasyonda, lise öğrencilerine futsalı tanıtıp öğretecek olan öğretmenler, www.tff.org üzerinden yapılacak e-öğrenme modülü ile eğitim desteği alacaklar. Detaylı bilgiye yine www.tff.org adresinde ulaşılabilecek.

Futsal Nedir?

Futsal, 1930’larda Uruguay’da ortaya çıkan ve 90’lı yılların sonunda tüm Dünyaya yayılan, spor salonlarında özel bir zemin üzerinde oynanan bir futbol oyunu. Önemli yıldızlar yeteneklerini futsal sayesinde geliştirdi. Futsal’da her futsal oyuncusu takımın yüzde 20’sidir.

Bütün oyuncular aktif roldedir. Futsal, maç başına 50 şut ve 8 gol ortalama ile oynanır. Dar alanda ve hızlı bir şekilde oynandığı için hakemlerle tartışma yaşanmasına olanak vermez. Teknik beceriler ve görsellik ön plandadır. Buna bağlı olarak oyuncuların futbol becerilerine yüksek katkı sağlar. Futsal, birisi kaleci olmak koşuluyla beşer oyuncudan, yirmişer dakikalık iki devrede oynanır. Maksimum yedek oyuncu sayısı 7’dir.
FİFA kurallarına göre oyuncu değişikliğinde sınır yoktur. Futbol topundan farkı ise futbol topuna göre daha az sekmesidir.

Yorumlar kapalı.