İSPARK’tan Mega Otopark Projesi

Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trafik sorununun çözümüne katkı sağlamak amacıyla çağdaş otopark projelerini başlatan İSPARK, ekonomik ömrünün tamamlamış olan Cihangir Katlı Otoparkı’nı yıkarak yeniden modern bir şekilde inşa ediyor.

Toplam 3 bin metrekarelik alana yapılacak olan otoparkın içinde sergi solunu, fitness salonu ile sosyal donatı alanları da yer alacak. Mevcut kapasitesi yüzde 50 oranında artırılarak araç kapasitesi 313’e çıkarılacak projede, otopark teknolojik olarak da baştan aşağı yenilenecek. Otopark, klasik ve yarı otomatik (combi lift) sistem ile birlikte hizmet verebileceği bir yapıya sahip olacak.

Botanik Bahçesi Değil Otopark

3 katlı olarak planlanan otoparkın üstü yeşil alan olacak.Bu yeşil alanda ayrıca çocuk oyun parkları, basket sahası ve sosyal donatı alanları da bulunacak. Proje; çok amaçlı olarak tasarlandığı için klasik otopark anlayışının dışında çağdaş kent kimliğinin dokusuna uygun olarak inşa edilecek. Nisan ayında başlanması planlanan projenin, Kasım ayında bitirilmesi öngörülüyor.   

Gurbetci; “İstanbulluları Çağdaş Otoparklarla Buluşturacağız!”

Trafiğin akışına katkı sağlayacak modern otopark projelerini başlatacaklarını belirten Gurbetçi, ‘Ekonomik ömrünü tamamlamış Cihangir Katlı Otoparkını modernize ederek yeniden inşa edeceğiz. Bu projeyle otoparkları klasik anlayışından çıkararak, çok fonksiyonlu olarak yapacağız. Otoparklarla ilgili çağdaş çözümleri hızla hayata geçireceğiz ‘’ dedi.

MERTER’e Tam Otomatik Otopark

Otoparkçılık alanında yaptığı çalışmalarla ilklere imza atan İSPARK, Avrupa’nın en hızlı tam otomatik parkını hayata geçirmeye hazırlanıyor.

İSPARK, İstanbul’da tekstil piyasasının merkezi konumunda olan Merter’de, trafik sıkışıklığını büyük oranda rahatlatacak tam otomatik otopark yapımı için proje hazırladı. Yeraltına yapılacak 7 katlı tam otomatik otopark, 513 araç kapasiteli olacak. Saatte yaklaşık 240 aracın paklanabileceği otopark, performansıyla Avrupa’nın en hızlı tam otomatik parkı olacak.

Araçlar nasıl parklanacak ?

Otoparka bırakılan araç, bilgisayarlı sistem ile asansörle katlara çıkarılacak ve ray sistemi ile otomatik olarak boş olan park yerine yerleştirilecek. İnsan eli değmeden yapılan park işlemi 1,5 dakika içinde tamamlanacak.

Sürücüler otoparkın çıkışında SMS, kartlı ödeme ve Mifare kartlarla ödeme yapabilecek. Güvenliğin en üst düzeyde olacağı otoparkta, işletme maliyetleri de en asgari düzeye inecek. Sistemde oluşabilecek arızalara karşı yedek üniteler devreye girerek sorun giderilecek.

Otoparkçılık alanında teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten İSPARK Genel Müdürü Kadir Gurbetci, ‘Dünya metropollerindeki uygulamaları yerinde inceleyerek, İstanbul’a yapacağımız otoparkların alt yapılarını oluşturuyoruz. İstanbulluları otoparkçılık alanında teknolojinin en üst seviyesinde hizmet verebilmek için çalışıyoruz. Bu bağlamda Merter Tam Otomatik Parkı’nı mevcut uygulamaların da üstüne çıkararak performansıyla Avrupa’nın en iyisi olarak yapacağız. İstanbul’un en uygun noktalarına otoparklar yapmak için yeni projeler hazırlıyoruz’ dedi.

Bakırköy’e Puzzle Otopark

Bakırköy için hazırlanan proje, sürücülerin otopark içinde döne döne katları dolaşmalarından kurtaracak. Puzzle (yap-boz) olarak adlandırılan sistemden oluşan bu otopark, içeride dolaşarak katlara çıkmak ya da inmek zahmetinden kurtaracak.

Yorumlar kapalı.